HMI به چه معناست؟

HMI یا Human-Machine Interface به معنای رابط بین ماشین و انسان است. در حالی که این اصطلاح از لحاظ فنی می تواند برای هر صفحه ای که به کاربر امکان تعامل با یک دستگاه را می دهد، اعمال شود. اما HMI معمولاً در زمینه یک فرآیند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگرچه HMI رایج ترین اصطلاح برای این فناوری است، اما گاهی اوقات به عنوان رابط ماشین و انسان (MMI)، ترمینال رابط اپراتور (OIT)، رابط اپراتور محلی (LOI) یا ترمینال اپراتور (OT) گفته می شود. HMI و رابط کاربری گرافیکی (GUI) مشابه اما مترادف نیستند، رابط کاربری گرافیکی معمولاً برای قابلیت های تجسم در HMI ها استفاده می شود.

چه کسی از HMI استفاده میکند؟

فناوری HMI تقریباً توسط کلیه سازمانهای صنعتی و همچنین طیف گسترده ای از شرکتهای دیگر برای تعامل با ماشینهای خود و بهینه سازی فرایندهای صنعتی آنها استفاده می شود.
صنایعی که از  HMI استفاده میکنند عبارتند از:
انرژی
غذا و نوشیدنی
ساخت
نفت و گاز
قدرت
بازیافت
حمل و نقل
آب و فاضلاب
و غیره
متداول ترین نقش هایی که با HMI ها در تعامل است، اپراتورها و مهندسین، به ویژه مهندسان سیستم کنترل هستند. HMI ها برای این متخصصان منابع اساسی هستند که از آنها برای مرور و نظارت بر فرآیندها، تشخیص مشکلات و تجسم داده ها استفاده می کنند.

کاربردهای متداول از HMI:

HMI ها با کنترل کننده های منطق قابل برنامه ریزی (PLC) و سنسورهای ورودی/خروجی ارتباط برقرار می کنند تا اطلاعات را برای مشاهده کاربران ارائه دهند. از صفحه های HMI بسته به نوع عملکرد آنها می توان برای یک عملکرد واحد مانند نظارت و ردیابی یا برای انجام کارهای پیشرفته تر مانند خاموش کردن ماشین ها یا افزایش سرعت تولید استفاده کرد.
از HMI ها برای دیجیتال سازی و متمرکز کردن داده ها برای بیننده، برای بهینه سازی یک فرایند صنعتی استفاده می شود.

توسعه روندها در فناوری HMI و صفحه نمایش HMI

در دهه گذشته، تغییر نیازهای عملیاتی و شغلی تحولات جالبی را در فناوری HMI ایجاد کرده است. اکنون مشاهده می شود اشکال تکامل یافته HMI مانند HMI های با کارایی بالا، صفحه نمایش لمسی و دستگاه های تلفن همراه به همراه مدل های سنتی بیشتر معمول است. این رابط های مدرن شده فرصت های بیشتری را برای تعامل و تجزیه و تحلیل تجهیزات ایجاد می کنند.

صفحات نمایش HMI و دستگاه های موبایل

صفحه نمایش لمسی و HMI موبایل دو نمونه از پیشرفت های فناوری است که با ظهور تلفن های هوشمند ظاهر شده است. به جای دکمه ها و سوئیچ ها، HMI های مدرن به اپراتورها اجازه می دهند تا به صفحه نمایش فیزیکی ضربه بزنند یا لمس کنند تا به کنترل ها دسترسی پیدا کنند. صفحه نمایش لمسی هنگام استفاده از HMI موبایل که از طریق HMI/SCADA مبتنی بر وب یا از طریق برنامه کاربردی مستقر می شود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. HMI موبایل مزایای مختلفی را برای اپراتورها از جمله دسترسی سریع به اطلاعات HMI و نظارت از راه دور ارائه می دهد.

HMI و اسپکتروفتومتر

شرکت بلورآزما از این تکنولوژی در دستگاه اسپکتروفتومتر که برای حوزه آب و فاضلاب و یا نفت، گاز و پتروشیمی تولید میکند، استفاده میکند. نسبت به ضربه و مواد شیمیایی که امکان ریختن روی آنها را دارد، مقاوم هستند.
اسپکتروفتومتر